Rozcestník

Naši vinaři

Vinařství Košutovi M&M

Marek Košut, Michal Košut

výroba a prodej vína, ubytování

Adresa vinaře:
Dolní 170

Adresa sklípku:
Zátiší

Vinařství je pro nás hobby. Práce ve vinohradě nás provázela už od dětství a postupně se stala přirozenou součástí našich životů. Časem jsme tak od otce převzali odpovědnost za malou rodinnou vinici a poté i samotnou výrobu vína. A protože nás víno baví čím dál tím víc, snažíme se v této činnosti rozvíjet - postupně rozšiřujeme plochy vinic, investujeme do nové techniky a vybavení sklepa, studujeme, experimentujeme, cestujeme a ochutnáváme cizí vína.
Aktuálně, zatím stále pouze ve volném čase, se staráme o téměř tři čtvrtě hektaru vlastních vinohradů a vytvoříme zhruba tři tisíce litrů vína. Z bílých odrůd pěstujeme především Ryzlink rýnský, Rulandské šedé, Sauvignon a Pálavu. V roce 2020 jsme vysadili ještě Chardonnay. Z modrých odrůd máme ve vinohradech zejména Frankovku a v menším množství také místní odrůdu Cabernet Moravia.
Pro kvašení a zrání bílých vín aktuálně využíváme nerezové nádoby, částečně také dubové sudy. Bílá vína děláme obvykle suchá a polosuchá, pouze u Pálavy necháváme výraznější zbytkový cukr. U červeného vína tvoří převážnou část Frankovka – hrozny kvasíme tradičně v otevřené kádi, po vylisování odbouráváme kyselinu jablečnou a následně necháváme víno zrát rok v dubovém sudu. Bílá vína se zbytkovým cukrem před lahvováním filtrujeme, suché bílé a červené lahvujeme nefiltrované nejdříve po roce od sklizně.
Velkou část produkce od nás zatím odebere rodina, přátelé a známí. Další významnou část nabízíme během místních otevřených sklepů a hostům penzionu situovaného poblíž našeho sklepa. Samostatnou ochutnávku vín pro návštěvníky Moravské Nové Vsi můžeme nabídnout v našem sklepě ve sklepní uličce Zátiší.
Více

Poptávaná vína:

Žádné víno

Poptávka

Top